Švariosios energijos technologijos vis labiau skverbiasi ir į Lietuvą, susidomėjimas saulės elektrinėmis vis labiau auga. Todėl Energijos skirstymo operatorius (ESO), suprasdamas, kad priešintis ilgai nebegalės, atlieka išmaniosios įrangos bandymus, kuri padės sumažinti tinklo įtampos svyravimus. Visoje Lietuvoje pradedami diegti išmanieji galios transformatoriai.
Prognozuojama, kad 2020 m. į elektros skirstomąjį tinklą Lietuvoje numatyta prijungti iki 34 tūkst. naujų saulės elektrinių. Toks didelis atsinaujinančios energetikos technologijų kiekis gali sukelti didesnių įtampos svyravimų, o tai reiškia ir didesnę elektros tiekimo trikdžių riziką. Elektros ir dujų skirstymo bendrovės „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) šiuo metu atliekamas bandomasis projektas gali tapti vienu iš sprendimų, padėsiančių tokių svyravimų išvengti ir užtikrinti išmanų tinklo veikimą.
„Įtampų kitimų saulėtomis dienomis kyla ten, kur prie skirstomojo tinklo prijungtos saulės jėgainės. Bandomajame projekte stebime, kaip tokius įtampų svyravimus subalansuoja išmanus transformatorius, veikiantis automatiškai, be žmogaus įsikišimo. Į ESO skirstomąjį tinklą integruojant vis daugiau saulės jėgainių, įtampos valdymo technologijų poreikis augs. Išmanūs transformatoriai yra vienas iš geriausių įrankių įtampos kokybei užtikrinti“, – sako ESO Paslaugų tarnybos direktorius Ignas Pranskevičius.
Bandomajame projekte stebima, kaip su išmaniąją įranga pavyksta reguliuoti įtampos kitimą pagal parinktus algoritmus, kai prie tinklo prijungti generatoriai ir apkrovos. Sėkmingai įgyvendintas išmanus sprendimas suteiks galimybę ESO specialistams įsitraukti į procesą ir koreguoti galios transformatoriaus darbą bei keisti įtampą, jei to reikia dėl avarinių ar kitų nenumatytų atvejų. Tačiau didžiąją laiko dalį tinklo įtampos kokybę ir sklandžią papildomų šaltinių integraciją užtikrintų pats išmanusis transformatorius.
„Ši technologija yra priskiriama išmanaus tinklo sprendimams. Ji sparčiai plinta Vakarų Europoje, kur intensyvi atsinaujinančių energijos išteklių technologijų – ir ypač saulės elektrinių – plėtra daro vis didesnę įtaką visai energijos skirstymo infrastruktūrai“, – sako I. Pranskevičius.
© 2024 Visos teisės saugomos Privacy