preload

Energijos optimizatorius didinantis saulės elektrinių efektyvumą

Energijos optimizatorius yra integruojamas į kiekvieną modulį, pakeičiant tradicinę jungties dėžę arba jungiamas prie jos išorės. Optimizatorius užtikrina energijos našumą atlikdamas maksimalios galios taško sekimą kiekvienam moduliui ir leidžia stebėti kiekvieną atskirą modulį. Be to, kiekvienoje juostoje optimizatoriai automatiškai palaiko pastovią juostos įtampą.

Energijos optimizatorius didinantis saulės elektrinių efektyvumą

Komponentų parinkimas.
Instaliuojant saulės jėgainę svarbu nepamirtšti, kad jos gyvavimo laikotarpis - 25-30 metų. Visą šį laikotarpį jėgainė turi veikti efektyviai ir teikti maksimalią naudą savininkui. Ar jėgainė bus saugi, produktyvi ir patikima priklausys nuo jėgainės komponentų kokybės, jų parametrų suderinimo, instaliavimo ir vietos specifikos. Tinkamą saulės jėgainės sprendimą patars tik patyręs projektuotojas. Jėgainės sprendimas negali apsiriboti rezultatu: jėgainė veikia.

Jėgainės komponentų degradacija.
Kalėdinių pasipuošimų metu tikriausiai daugeliui Jūsų teko susidurti su atveju, kai margaspalvė eglutės girlianda nešviečia dėl kažkurios vienos iš daugelio lempučių gedimo. To priežastis - šviečiančios grandys tarpusavyje sujungtos nuosekliai. Standartinės saulės jėgainės elementai - moduliai - sujungti taip pat, ir todėl problema išlieka ta pati - silpniausios grandinės dalies neigiama įtaka rezultatui.

Deja, palyginus su nešviečiančia girlianda, saulės jėgainės atveju viskas sudėtingiau. Paprastai jėgainė veikia, tačiau dažnai iškyla klausimai, ar pakankamai efektyviai ir kokie yra būdai efektyvumui pagerinti. Saulės jėgainės sistema sudaryta iš nuosekliai sujungtų saulės modulių ir inverterio, kuris ne tik keičia srovę iš nuolatinės į kintamą, galios taško sekimą. Standartinės saulės jėgainės problema yra ta, kad silpniausia jėgainės dalis - modulis, veikiantis mažiausiu efektyvumu, tampa tartum kartele, ribojančia visos jėgainės efektyvumą.

Situaciją apsunkina ir tai, kad moduliai struktūriškai sudaryti iš 3-4 saulės celių grandžių, sujungtų nuosekliai. Savo ruožtu, celių gamybos procesas neužtikrina identiško celių efektyvumo, to neįmanoma padaryti dėl nepastovios puslaidininkio (silicio) kristalų sandūros. Skirtumas tarp celių efektyvumo siekia jau 2% gamybos pabaigoje. Tačiau didesnė problema yra ta, kad puslaidininkis degraduoja ir kievienas elementas degraduoja skirtingai. Šį procesą nulemia tiek vidinė puslaidininkio kristalų sandūra, tiek aplinkos poveikis (drėgmė, UV), tiek gamybos technologiniai aspektai. Tai reiškia, kad saulės jėgainės "silpnųjų" grandžių vieta yra pastoviai kintanti, jų patikimumui ir neigiamo efekto šalinimui reikalingas individualus sprendimas.

Šešėliavimas.
Tai procesas, kai saulės jėgainės aplinkoje esantys veiksniai užstoja šviesą vienai ar net kelioms grandinės dalims, mažindami užstotos dalies efektyvumą, tuo pačiu ir visos jėgainės produktyvumą. Tokiais veiksniais gali būti sniegas, purvas (jis kaupiasi modulio apčioje, virš rėmo), nukritęs lapas, šešėlis nuo antenos, namo dalies ar kaimyno medžio.

 


Temperatūra.
Būdama silpniausia grandinės dalimi celė virsta iš energijos gamintojo į energijos vartotoją. Tuomet tokia celė šyla. Kylant temeperatūrai didėja jos varža, proporcingai krinta celės efektyvumas, mažindamas visos jėgainės produktyvumą. Jėgainės efektyvumas krinta ir atsiradus temperatūriniam netolygumui jėgainės moduliuose. Modulio padėtis jėgainėje, jo tvirtinimas, klaidos projektavime lemia skirtingą jėgainės modulių aušinimą Šis efektas išbalansuoja modulių efektyvumą mažindamas ir visos jėgainės produktyvumą. Tyrimai rodo, kad temperatūrinis skirtumas tarp jėgainės modulių gali siekti ir 17 °C. Vieno °C laipsnio padidėjimas sistemos efektyvumą mažina 0.5 %.

Šaltinis: SolarEdge Technologies Inc. www.solaredge.com

© 2024 Visos teisės saugomos       Privacy